Zahraniční aktuality CMTF
Aktuality ze zahraničního oddělení rektorátu
Bilaterální spolupráce: stipendia Polsko
Studenti BSP, MSP a DSP a akademičtí pracovníci se mohou zúčastnit studijních a výzkumných pobytů v Polsku. Studenti mohou vyjet na min. 2 měsíce a max. celý akademický rok, akademici až na 7 měsíců. Zájemci z českých VŠ podávají přihlášku své národní agentuře přes portál Studuj na VŠ. Termín pro podání přihlášek: 16. února.
Bilaterální spolupráce: stipendia Slovensko
Studenti MSP a DSP a VŠ pedagogové z ČR mají k dispozici po pěti stipendijních místech na Slovensku. Studenti mohou vyjet na min. 3 měsíce a max. celý akademický rok, pedagogové na max. 2 týdny přednáškového nebo výzkumného pobytu. Zájemci z českých VŠ podávají přihlášku své národní agentuře přes portál Studuj na VŠ. Termín pro podání přihlášek: 16. února.
Rakousko, AKTION – pobyty v zimním semestru 2025/2026
AKTION Česká republika – Rakousko nabízí studentům MSP a DSP a VŠ učitelům financování pobytů v Rakousku v zimním semestru 2025/2026. Pobyty VŠ učitelů trvají od 1 do 3 měsíců, pobyty studentů mohou být až v délce jednoho semestru. Stipendium dosahuje 1300 EUR měsíčně. Žádost se podává online přes portál grants.at, další informace jsou k dispozici na stránkách programu AKTION. Termín pro podání přihlášek: 15. března.
Bilaterální spolupráce: stipendia Ukrajina
V návaznosti na „Dohodu mezi Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky a Ministerstvem školství a vědy Ukrajiny o spolupráci v oblasti školství a vědy“, která byla podepsána v Praze 22. 11. 2022, jsou ČR poskytována stipendia k absolvování celého VŠ studia v BSP, MSP nebo DSP na jedné z ukrajinských univerzit. Pokyny pro přihlášení najdete v detailu nabídky. Žádosti přijímá MŠMT přes portál Studuj na VŠ. Termín pro podání přihlášek: 15. března.
Výběrová řízení: lektoři českého jazyka a literatury v zahraničí
MŠMT ČR ve spolupráci s DZS vypisuje výběrové řízení na obsazení míst lektorů českého jazyka a literatury na lektorátech v Bosně (Sarajevo), Francii (Nîmes), Polsku (Poznaň nebo Krakov), Srbsku (Bělehrad) a na Tchaj-wanu (Tchaj-pej). Podrobnosti o podmínkách výběrových řízení do jednotlivých destinací a požadavcích kladených na uchazeče najdete na stránkách DZS. Termín pro podání přihlášek: 10. února.
Německo, BTHA – letní školy a jazykové kurzy v Bavorsku
Česko-bavorská vysokoškolská agentura (BTHA) nabízí stipendia na letní školy a jazykové kurzy v Bavorsku. Ucházet se mohou studenti, doktorandi, vyučující a vědečtí pracovníci z veřejných VŠ v ČR. Přihlášky se podávají přímo přes web BTHA. Bližší informace naleznete na stránkách BTHA. Termín pro podání přihlášek: 26. března.
Výzkumné stáže: Wirthův institut pro rakouská a středoevropská studia (Univerzita v Albertě, Kanada)
University of Alberta v Edmontonu nabízí doktorandům z ČR stipendium Czech Doctoral Research Fellowship k realizaci výzkumných pobytů na Wirthově institutu pro rakouská a středoevropská studia. Stipendia jsou poskytována studentům humanitních, společenskovědních a uměleckých oborů na podporu výzkumné činnosti vedoucí k úspěšné obhajobě jejich disertace. Příjemcem žádostí je University of Alberta (rawright@ualberta.ca). Bližší informace naleznete na webu MŠMT. Termín pro podání přihlášek: 1. dubna.
Japonsko – National Graduate Institute for Policy Studies (GRIPS)
National Graduate Institute for Policy Studies (GRIPS) je instituce sídlící v Tokiu, která se zabývá vzděláváním profesionálů a budoucích lídrů v oblasti veřejné politiky. Aktuální probíhá příjem přihlášek do studijního programu Public Finance a programu Economics, Planning and Public Policy (EPP). Úspěšní žadatelé zahájí studium v říjnu 2025. Nejlepší uchazeči získají stipendium, které pokrývá celé studium. Žádosti se podávají přes online formulář. Příjem žádostí do programu Public Finance probíhá do 14. února a do programu EPP do 21. února.
Rumunsko – Mezinárodní studentský týden v Temešváru (ISWinT)
Mezinárodní studentský týden v Temešváru (ISWinT) je vzdělávací interkulturní festival, který pořádá Liga studentů Fakulty automatizace a počítačů s podporou Polytechnické univerzity v Temešváru. Festival se koná v termínu 29. 7. až 9. 8. 2025 a je určen mezinárodním studentům od 18 do 30 let. V rámci festivalu budou mít studenti příležitost zapojit se do diskusí o důležitých celosvětových tématech, poznat jinou kulturu a rumunský životní styl. Registrace probíhá online na webu iswint.ro.
Maďarsko – Letní škola evropských studií
Studenti z ČR mají možnost získat plné stipendium pro účast na letní škole evropských studií, která proběhne prezenčně 6. až 19. 7. 2025 v maďarské Pécsi. Letní škola je příležitostí strávit dva týdny léta na univerzitě v Pécsi, získat mezinárodní zkušenosti a zároveň kredity. Více informací naleznete v letáku akce. Uzávěrka přihlášek: 1. dubna 2025.
Konference: Mezinárodní panel lékařské lingvistiky na Semmelweisově univerzitě v Budapešti
23. a 24. května proběhne na Semmelweisově univerzitě v Budapešti setkání vědců a lektorů z oboru lékařské lingvistiky na konferenci Semmelweis Medical Linguistics Conference (SMLC2025) s podtitulem „Inclusivity and Diversity in Healthcare Communication Research“. Více informací k programu konference a pozvaným panelistům najdete na webu akce. Registrace příspěvků: 10. února.
Zdroj: www.dzs.cz
Velvyslanectví ČR v Helsinkách bude přijímat stážistu/stážistku pro období 1. července - 19. prosince 2025.
Náplň stáže:
- provádění systematických rešerší a zpracování souhrnů v politické a ekonomické oblasti
- analýza politického a ekonomického zpravodajství, operativních i strategických dokumentů, vč. zpracování jejich shrnutí a podkladů pro potřeby velvyslanectví a MZV
- účast na jednáních, konferencích, seminářích a dalších akcích, vč. samostatného pořizování zápisů z těchto akcí
- podíl na přípravě a realizaci aktivit ekonomické diplomacie, podpora českého exportu
- podíl na výkonu stykové agendy
- administrativní a logistická podpora aktivit velvyslanectví
- plnění veškerých dalších uložených úkolů z oblasti agend velvyslanectví
Požadavky na uchazeče:
- nezbytná znalost angličtiny alespoň na úrovni C1 (podmínka), znalost finštiny vítána (není podmínkou)
- schopnost samostatného, včasného, přesného, systematického a kreativního plnění zadaných úkolů
- analytické schopnosti
- základní orientace v zahraniční politice s důrazem na region severní Evropy, EU, bezpečnost a ekonomické aspekty
- časová flexibilita
- dobrá znalost práce s kancelářskými aplikacemi (Microsoft) a schopnost provádění kvalitních hloubkových rešerší na internetu
Další požadavky a podmínky stáže naleznete v přiloženém dokumentu.
Zájemci, nechť zašlou strukturovaný životopis, motivační dopis v anglickém jazyce (max. 1 normostrana) a případně písemné doporučení ze strany fakulty na adresu Helsinki@mzv.gov.cz.
V rámci výběrového procesu obvykle probíhá on-line pohovor a následně kandidát může být pověřen zpracováním písemného úkolu (typu rešerše, shrnutí dokumentu v angličtině, návrhu projektu apod.).
Vybraný uchazeč může požádat o finanční podporu v rámci programu Erasmus+ ve výši 810 EUR/měsíc (z programu Erasmu+ lze hradit maximálně 3 měsíce pobytu).
Akademie věd České republiky ve spolupráci s Japan Society for the Promotion of Sciences vyhlašuje výběrové řízení na stipendia v rámci programu JSPS Postdoctoral Fellowship for Oversear Researchers pro rok 2025.
Zájemci moou žádat o pobyty na japonských pracovištích v délce 12-24 měsíců s nástupem nejpozději 30. listopadu 2025
Termín uzávěrky pro podání žádosti je 28. dubna 2025.
Povinné přílohy k žádosti jsou:
- diplom o udělení Ph.D.
- dopis z přijímacího pracoviště/pozvání
- doporučení (Letter of Recommendation from current or previous supervisor).
Všechny dokumenty musejí být v angličtině či japonštině. Výsledky výběrového řízení budou k dispozici na přelomu června/července 2025.
Veškerou dokumentaci včetně dalších informací o programu naleznete na webových stránkách Akademie věd České republiky. Oficiální znění
V případě dotazů kontaktujte RNDr. Zdeňka Kresla, zástupce ředitelky Odboru mezinárodní spolupráce Kanceláře AV ČR, na e-mailové adrese kresl@kav.cas.cz.
Zdroj: prof. RNDr. David Honrys, Ph.D., předseda Rady pro zahraniční styky AV ČR
University of Nebraska-Lincoln nabízí plně financované stipendium Paula Robitscheka pro české studenty na akademický rok 2025/2026.
Robitschekovo stipendium je nabízeno již více než 20 let a může se pochlubit nemalou a stále se rozrůstající skupinou absolventů čítající téměř 100 členů. Přečtěte si více o Paulu Robitschkovi a jeho odkazu v přiloženém letáku.
Požadavky na uchazeče
- způsobilost k získání víza J-1
- skvělé studijní výsledky
- zkušenosti s vedením týmu
- splnění jazykových požadavků
Žadatelé musejí do 1. března na adresu studentexchange@unl.edu zaslat:
- motivační dopis
- životopis s poštovní adresou, e-mailem, datem narození
- odpovědi na otázky ve formě eseje (otázky jsou dostupné na https://admissions.unl.edu/cost/scholarships/robitschek-scholarship/)
- přehled studních výsledků
- skóre znalosti angličtiny (TOEFL, IELTS, ACT/SAT, Duolingo)
Finalisté budou pozváni k virtuálnímu pohovoru přes Zoom s výběrovou komisí v druhé polovině března.
Podrobné informace naleznete v přiloženém letáku níže a na webových stránkách Robitschekova stipendia.
Hispánsko-česká obchodní komora nabízí pracovní příležitost na pozici Junior Export Managera ve španělské rodinné společnosti s více než 75letou tradicí, která se specializuje na výrobu kvalitních dřevěných kamen a působí ve 40 zemích po celém světě.
Tato pozice je vhodná zejména pro studenty nebo absolventy, kteří hledají příležitost k získání mezinárodních zkušeností a rozvoji svých dovedností v dynamickém prostředí.
Co pozice nabízí:
- Péči o stávající zákazníky a uzavírání obchodních smluv.
- Správu nabídek, objednávek a řešení dotazů.
- Hledání nových zákazníků na českém trhu a dalších regionech.
- Účast na obchodních cestách a mezinárodních veletrzích.
Požadavky na uchazeče:
- Rodilý mluvčí češtiny nebo slovenštiny.
- Kandidát s alespoň středně pokročilou znalostí španělštiny a angličtiny.
- Zkušenosti nejsou nutné, kandidáti projdou kompletním zaškolením.
- Nadšení, proaktivitu a ochotu učit se novým věcem.
Zájemci mohou zaslat svůj životopis ve španělštině na e-mail madrid@cchc.eu nejpozději do 5. února 2025. Možný je i okamžitý nástup.
Na konci listopadu 2024 jsem si připomněli již sedmé výročí úmrtí pana Charlese Merrilla. Stalo se již novou tradicí, že v tomto čase vyhlašujeme další ročník Merrillova programu, který nabízí studentům UP jedinečnou příležitost semestrálního studia na partnerských školách v rámci předjednaných podmínek – prominuté školné a výrazný příspěvek na životní náklady od UP.
Láká vás studium v USA? Chcete tam jeden semestr studovat? Přihlaste se do výběrového řízení na semestrální studijní pobyt na partnerské instituci v rámci studijního programu UP založeného před více než třiceti lety americkým filantropem a přítelem University Palackého panem Charlesem Merrillem.
V akademickém roce 2025/2026 máte (s výjimkou studentů lékařské fakulty) šanci studovat na těchto školách:
- Moravian University, Bethlehem, Pennsylvania (pro Bc. a Mgr. studenty)
- Coe College, Cedar Rapids, Iowa (pro Bc. a Mgr. studenty)
Termín pro odevzdání přihlášky včetně příloh je pátek 14.02.2025 (včetně). Podrobné informace naleznete na stránkách Oddělení pro mobility RUP. Přečtěte si také zážitky studentů, kteří se Merrillova programu zúčastnili před vámi.
Pro doplňující informace můžete kontaktovat OM RUP (zuzana.hamdanieh@upol.cz).
V rozhovoru pro Žurnál UP si přečtěte, jak si svůj pobyt v USA užila nejčerstvější absolventka Merillova programu Lucie Brožová.
KIU - Competence Network Interdiscliplinary Ukrainian Studies Frankfurt (Oder)-Berlin nabízí doktorandské stipendium do programu "Resilience, Restoration and Transformation. Ukraine in a world of turmoil". Program nabízí mladým vědcům z různých vědních disciplín provádět intenzivní výzkum v historie, kultury, společnosti či konfliktů vztahující se k Ukrajině.
Délka trvání programu, který bude probíhat v anglickém jazyce, je 36 měsíců se začátkem v dubnu 2025.
Vybraný uchazeč obdrží stipendium ve výši 1 300 EUR / měsíc.
Od uchazečů se očekává základní znalost ukrajinského jazyka.
Mezní termín pro registraci je 9.2.2025.
Zájemci se mohou zúčastnit také online konzultací, které proběhnou na platformě ZOOM ve dvou termínech:
- 3.1.2025 ve 14:00
- 8.1.2025 v 15:00.
Více informací o programu včetně požadavků na uchazeče a povinných příloh přihlášky naleznete v přiloženém letáku.
University of Jaén, Španělsko, pořádá čtvrtý ročník kurzu Language Test Design and Validation, který je naplánován v termínu 16. - 27. června 2025.
Tento kurz je první svého druhu ve Španělsku a jeden z mála dostupných v Evropě, navržený tak, aby vyhovoval potřebám profesionálů v různých oblastech jazykového testování.
Prostřednictvím kombinace teoretických a praktických lekcí mají účastníci možnost:
- Naučit se klíčové principy pro navrhování efektivních jazykových testů
- Získají nástroje pro procesy statistické validace
- Vyměnit si zkušenosti a praktické poznatky s odborníky a kolegy v oboru
Kurz bude probíhat v anglickém jazyce.
Účastnický poplatek je 250 EUR.
Mezní termín pro registraci do kurzu je 2. června 2025.
Další podrobnosti o programu, termínech a registraci naleznete na webových stránkách univerzity a v přiloženém dokumentu ZDE.
ICES University přichází s pozvánkou na svoji French Summer Academy, která nabízí komplexní studijní balíček pro studium francouzského jazyka, kultury a historie. Zájemci si mohou vybrat jeden ze dvou formátů:
- 3 týdny: 7. - 25. července 2025
- 4 týdny: 30. června - 25. července 2025
Kurzy jsou určené pro začátečníky i pokročilé a účastníci budou mít možnost zlepšit se v 6 hlavních dovednostech: ústní projev a porozumění, písemné a čtenářské dovednosti a ústní/písemná interakce.
Během těchto týdnů se účastníci mohou těšit také na objevování historie a kultury regionu Napoleon díky hned několika aktivitám:
- Prohlídka La Roche-sur-Yon
- Ochutnávka francouzské gastronomie (kuchařský workshop)
- Návštěva historického zábavního parku „Puy du Fou“ či přímořského letoviska Les Sables d’Olonne
Registrace bude otevřena od 10. března. Uzávěrka přihlášek je 15. května 2025.
ICES University navíc nabízí dvěma studentům Univerzity Palackého v Olomouci 50% slevu na účastnický poplatek. Neváhejte tedy a přihlaste se co nejdříve!
Poplatky Summer Academy | ||
| Plná cena | 50% sleva |
3 týdny | 1 990 € | 995 € |
4 týdny | 2 590 € | 1295 € |
Své dotazy můžete směřovat na e-mailovou adresu international@ices.fr. Další informace o letní škole jsou dále k dispozici na webových stránkách ICES University.
Zahraniční oddělení Ekonomické univerzity v Bratislavě nabízí možnost praktické stáže v rozsahu 4 - 6 měsíců se začátkem v akademickém roce 2024/2025 nebo 2025/2026.
Náplň pracovní stáže
- komunikace se zahraničními studenty a partnerskými institucemi
- podílení na organizaci akcí pro zahraniční studenty (Welcome Week, International Study Abroad Fair etc.)
- správa sociálních sítí a tvorba obsahu
- další administrativní úkoly
Požadavky na uchazeče
- znalost anglického jazyka na úrovni min. B2
- zkušenost s prací se sociálními médii
- znalost na počítači
- zkušenost v oblasti mezinárodních vztahů výhodou
Vybraný uchazeč může požádat o finanční podporu programu Erasmus+ ve výši 750 EUR/měsíc na 3 měsíce.
V případě zájmu zašlete životopis v anglickém jazyce na adresu internship@euba.sk.
Podrobné informace naleznete v přiložených letácích níže.