Josef Koláček: Tornádo na jižní Moravě trvalo 39 minut a urazilo 27 kilometrů

Neděle 21. červenec 2024, 7:07 – Text: Lenka Peřinová
  • Jaká je Vaše nejsilnější vzpomínka na tuto událost?
  • Bylo by možné podobné katastrofy zvládat bez dobrovolníků?
  • Jakým tématům se věnujete ve svém výzkumu?
  • Jak jste zvládl dokončit doktorát při práci v terénu?
  • Je možné zlepšit efektivitu humanitární pomoci?

Odpovědi na tyto (a další) otázky poskytne posluchačům 15. díl z cyklu VĚDOUSHI: VĚDA PRO VAŠE OUSHI, jehož hostem je Josef Koláček, koordinátor humanitární pomoci ADRA a autor disertace Tornádo na jižní Moravě 2021 – analýza dopadů katastrofy na zasažené obyvatele a efektivity následné pomoci.

Tato událost otřásla v červnu roku 2021 celým národem, přinesla ztráty na lidských životech a obrovské materiální škody. Tornádo trvalo 39 minut a za tuto dobu urazilo přes 27 kilometrů. Josef Koláček ve své práci zkoumal dopady tornáda a hodnotil efektivitu humanitární pomoci. S hostem diskutovala Mgr. Marta Sýkorová.

Mgr. et Bc. Josef Koláček, Ph.D.

Je zkušený pracovník v oblasti humanitární pomoci s více než 15letou praxí v organizaci ADRA, o.p.s., kde působí od roku 2009. Specializuje se na krizový management a efektivní poskytování pomoci při přírodních katastrofách. Vzdělání získal na Univerzitě Palackého v Olomouci a na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. V roce 2021 obhájil disertaci Tornádo na jižní Moravě 2021 – analýza dopadů katastrofy na zasažené obyvatele a efektivity následné pomoci a získal titul Ph.D. Tento úspěch jej motivoval k dalšímu rozvoji, včetně psychoterapeutického výcviku. Vedle své humanitární činnosti se věnuje keramice a kovářství.

Další podcasty k poslechu: https://www.cmtf.upol.cz/podcasty

Volnou sérii rozhovorů o vědě a o zajímavých myšlenkách vycházejících z vědeckých poznatků a z osobních zkušeností hostů připravuje Institut sociálního zdraví CMTF UP (OUSHI). V podcastech představuje akademiky, vědce a jejich výzkumnou a projektovou činnost.