- Jaký je rozdíl mezi Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou?
- V čem spočívá práce s pacienty, které trápí tato onemocnění?
- Jakou roli při těchto nemocích hraje stres?
- Proč je u těchto pacientů důležitá psychologická péče?
- Jak mohou pacientům, jejich blízkým a lékařům pomoci webové stránky Hovory o zdraví?
Odpovědi na tyto (a další) otázky nabízí 17. díl z podcastového cyklu VĚDOUSHI: VĚDA PRO VAŠE OUSHI, jehož hostkou je Mgr. Hana Bednaříková, psycholožka a výzkumnice. Hlavní oblastí jejího vědeckého zájmu je IBD – nespecifické zánětlivé onemocnění střev (Crohnova choroba a ulcerózní kolitida). V Bratislavě vede soukromou praxi, v níž s IBD pacienty pracuje. Toto onemocnění se týká zhruba 60 tisíc českých pacientů.
- Apple podcasts: https://shorturl.at/LxeQ8
- Spotify: https://open.spotify.com/episode/1yVg6Nmchl2OPCu84osEvf
Mgr. Hana Bednaříková je psycholožka a výzkumnice působící na Institutu sociálního zdraví CMTF UP, kde se zaměřuje na psychologické aspekty zdraví, zejména na dopady chronických onemocnění a souvislosti mezi závažnými životními událostmi, nejistými vztahovými vazbami z dětství a schopností resilience v dospělosti. Spolupracuje s pacientskými organizacemi v České republice a na Slovensku. Poskytuje individuální psychologické a kariérní poradenství.
Důležité informace pro pacienty s IBD: https://hovoryozdravi.cz/crohnova-nemoc-a-ulcerozni-kolitida-ibd/
Volnou sérii rozhovorů o vědě a o zajímavých myšlenkách vycházejících z vědeckých poznatků a z osobních zkušeností hostů připravuje Institut sociálního zdraví CMTF UP (OUSHI). V podcastech představuje akademiky, vědce a jejich výzkumnou a projektovou činnost.
Další podcasty k poslechu: https://www.cmtf.upol.cz/podcasty