Olomoucká teologická fakulta získala vzácné tiskoviny z Německa

Foto: Josef Gogl, Vít Hušek Kamera: Peter Domagalski
Sobota 21. září 2024, 15:22 – Text: Lenka Peřinová

Doc. Vít Hušek, děkan Cyrilometodějské teologické fakulty UP, a prof. ThDr. Lubomír Žák z Katedry systematické teologie CMTF UP, navštívili 12. září 2024 Institut Krista Krále v Meitingenu v Německu.

Přivítaly je představená Annemarie Bäumler se sestrou Reginou Fuchshuber. V jejich archivu si společně prohlédli dokumenty o životě a díle kněze, teologa a mučedníka Maxe Josefa Metzgera. Tento zakladatel Institutu Krista Krále bude 17. listopadu 2024 ve Freiburgu blahořečen.

Děkan Vít Hušek na závěr prohlídky podepsal smlouvu o převzetí, správě a užívání bibliografického a vzpomínkového materiálu. „Fakultě se dostává do rukou vzácný materiál: fotokopie všech rukopisů M. J. Metzgera, jeho publikace, několik desetiletí shromažďovaná sekundární literatura k jeho dílu a působení, archiv časopisu Una sancta a několik upomínkových předmětů z Metzgerovy pozůstalosti. Fakultě se tím otvírá prostor pro studium ekumenického a pacifistického hnutí, kromě badatelské činnosti budou výrazně zapojeni i doktorandi,“ uvedl doc. Vít Hušek.

Cestou zpět do Olomouce vyzvedli v Ebenhausenu u Mnichova pozůstalost po německém novozákonníkovi prof. Gerhardu Lohfinkovi. Řadu knih, kterou teologická fakulta získala, využijí vědci nejen z Katedry biblických věd.

INFOBOX:

Institut Krista Krále v Meitingenu je sekulární institut v římskokatolické církvi. Byl založen Maxem Josefem Metzgerem v roce 1919 v Grazu jako „Misijní společnost Bílého kříže“, od roku 1928 působí v Meitingenu pod současným názvem. Aktivity institutu jsou zaměřeny na dosažení smíru mezi národy a jednoty křesťanů, rovněž se angažují v duchovní a sociálně-pastorační sféře.

Gerhard Lohfink (1934–2024) byl německý katolický kněz a teolog. Do roku 1986 působil jako profesor Nového zákona na univerzitě v Tübingenu. Lohfink působil jako teolog v Katolickém integrovaném společenství. Některé anglické verze se staly bestsellery, např. kniha „Ježíš a společenství. Sociální rozměr křesťanské víry“.

Video záznam podpisu smlouvy: https://youtu.be/eL870QFpFy4