Max Josef Metzger byl německý katolický kněz, ale také novinář a propagátor mírové a sjednocené Evropy. Tuto ideu prosazoval celý svůj život a život za ni nakonec položil. Hitlerův režim jej v r. 1943 za jeho pacifistické politické názory a vizi poválečného uspořádání Evropy jako mírového společenství národů odsoudil k smrti stětím. Metzgerovy myšlenky, založené na věrnosti evangeliu, jsou nadčasové a inspirativní i dnes. V protikladu k nacionálně socialistickému pojetí společnosti nabídl jiný pohled, založený na úctě a respektu ke každému člověku a národu. Prezentoval jej v předmluvách a novinových článcích i ve chvíli, kdy mu šlo o život. Archivní materiály včetně jeho nepublikovaných textů, časopisů, vědeckých studií či souboru fotografií má nyní ve správě Cyrilometodějská teologická fakulta UP.
„Archivní materiál umožňuje výzkum v oblastech jako jsou počátky ekumenismu a pacifismu nebo myšlenka sjednocené Evropy. Zajímavé je působení Metzgerových komunit na Moravě, které se snažily budovat mosty mezi národy a věnovaly se sociální práci, a také odkaz Johannese Oesterreichera, který ke komunitě patřil. Oesterreicher pocházel z Města Libavé, studoval na německém gymnáziu v Olomouci, v USA později založil institut židovsko-křesťanských vztahů a je spoluautorem deklarace Nostra aetate, která odmítla antisemitismus,“ uvedl prof. Lubomír Žák z katedry systematické teologie.
Na olomoucké teologické fakultě vznikne pod vedením prof. L. Žáka mezinárodní pracovní skupina. Tu budou tvořit akademici i studenti, kteří budou společně prohlubovat Metzgerův duchovní, teologický a sociální odkaz.
„Vzhledem k tomu, že Metzgerova komunita působila před 2. světovou válkou a během ní také na území moravských diecézí, chápu přesun archivu do Olomouce jako symbolický akt návratu do již známého prostředí. O osobnost M. J. Metzgera se zajímám už dvacet let – napsal jsem o něm řadu vědeckých článků a jeho dopisy z vězení přeložil do italštiny. Mám k němu velmi osobní vztah, inspiruje mě. Je pro mě vzorem jako křesťan, kněz a teolog,“ dodal Žák.
Max Josef Metzger, vizionář, pacifista, novinář:
- radikálně odmítal násilí
- hledal cesty k dosažení míru a pokoje mezi národy, tuto víru zesílily zkušenosti z 1. sv. války (byl polním kaplanem)
- věřil, že mír v Evropě / ve světě zajistí pouze vzájemný respekt mezi národy
- v r. 1927 založil komunitu, která byla otevřená pro mladé ženy a muže, kteří chtěli uskutečňovat sociálně etické ideály v praxi
- nepřátelství a války mezi národy vnímal jako výzvu ke sjednocení věřících v Krista
- byl jedním z prvních katolických účastníků ekumenického hnutí, založil interkonfesní společenství Una Sancta (existuje dodnes)
- usiloval o obnovu německého katolicismu, který považoval za sebestředný, málo oddaný ideálům prvotního křesťanství
- rozvíjel inovativní formační a pastorační aktivity
- neúnavný aktér mezinárodních setkání, na nichž připomínal národům jejich odpovědnost za novou, lepší budoucnost
- vypracoval koncept sjednocené Evropy, založený na principech tolerance národních identit a náboženských přesvědčení, úcty k národům a jednotlivcům, s uznáním jejich rovnoprávnosti
- Jeho nejsilnějším duchovním a teologickým odkazem jsou texty, které napsal v cele smrti, kde strávil půl roku (dopisy, krátká i delší teologická pojednání, básně a duchovní úvahy)
- byl odsouzen za manifest, v němž navrhoval poválečné začlenění Německa do svazku evropských států; dokument měl být propašován do Švédska – nacistický lidový soud jej zhodnotil jako skandální, vlastizrádný návrh nového systému fungování Německa
- jeho duchovní dědictví rozvíjí komunita, kterou založil v touze vytvořit modernější, laický model Bohu zasvěceného života v církvi
- tato komunita byla aktivní v Německu, Švýcarsku, Polsku, Chorvatsku, Slovinsku a Československu (Brno, Ostrava, Dolní Dunajovice)
Jaké materiály CMTF UP získala?
- Metzgerovy osobní listy, deníky, nepublikované rukopisy, články a knihy.
- Vědecké studie a popularizační články týkající se Metzgerovy osoby, jeho myšlení a díla, jakož i kontextu, v němž žil a pracoval.
- Kompletní ročníky některých katolických rakouských a německých novin a teologických časopisů vydaných ve 20.–40. letech 20. stol.
- Knihy a brožury (19.–20. století) o hospodářské a sociální situaci v Německu před 2. světovou válkou a po ní (literatura zahrnuje také dobové práce o boji proti alkoholu a návykovým látkám v Německu, Rakousku a Švýcarsku).
- Knihy a brožury (z konce 19. a 1. pol. 20. stol.) o počátcích ekumenismu a díla prvních ekumenistů, katolických i nekatolických.
- Knihy a brožury (z konce 19. a začátku 20. stol.) o počátcích křesťanského pacifismu a díla některých prvních křesťanských pacifistů.
- Literaturu o Hitlerovi, Třetí říši, opozičních protihitlerovských hnutích a mučednících nacionálního socialismu.
- Knihy a osobní dopisy teologa a religionisty prof. Johannese Oesterreichera (narozeného ve Městě Libavá a studujícího na německém gymnáziu v Olomouci), člena Metzgerovy společnosti, spolutvůrce koncilní deklarace Nostra aetate a zakladatele Institutu židovsko-křesťanských studií na Seton Hall University.
- Vzácné archiválie (dopisy, osobní dokumenty, dokumenty státních a církevních úřadů, fotografie atd.) týkající se Metzgerovy komunity, která působila na Moravě do roku 1945. Hitlerův režim ji zakázal. Jednalo se o národnostně smíšené, převážně ženské, německy mluvící společenství, které se řídilo myšlenkou „budování mostů“ mezi národy a vykonávalo sociální práci.
Archivní materiál umožní výzkum v oblastech:
- Osoba, život a teologické, pacifistické, ekumenické, politicko-teologické a sociální dílo Maxe J. Metzgera.
- Počátky ekumenismu, pacifismu a liturgické obnovy v první polovině 20. století, ale také vývoj ekumenismu po II. vatikánském koncilu.
- Evropa a Německo v období před první světovou válkou a v meziválečném období.
- Křesťanství a Církev (pronásledování křesťanů ve Třetí říši) v období první a druhé světové války.
- Působení Metzgerovy komunity na Moravě do roku 1945, kdy bylo německy mluvící obyvatelstvo odsunuto.
- Evropská myšlenka v prvních desetiletích minulého století.
- Dílo a teologický odkaz Johannese Oesterreichera.
Zpráva o podpisu smlouvy: