Přijměte srdečné pozvání na představení dvou knižních novinek autorů z Katedry filozofie a patrologie CMTF UP, a to kritické edice spisů z pozůstalosti Dietricha von Hildebranda, kterou sestavil prof. Martin Cajthaml (The Roots of Moral Evil), a monografie dr. Petra Dvorského s názvem An Aristocratic Compatibilist’s Providence. Components of Aquinas’s Soft Determinist View, Studies in the History of Christian Traditions. Setkání se uskuteční v pátek 22. listopadu 2024 od 11 hodin v rotundě budovy CMTF UP v Univerzitní ulici 22. Zváni jsou zájemci z řad akademické obce i veřejnosti.
„Někdy míváme pocit, že v našich životech ubývá radosti. Proto je třeba se učit dát čas od času radosti průchod. Každý, kdo léta na něčem pracoval – nemusí to být jen odborná kniha – má pochopitelně radost, když výsledek jeho práce spatří světlo světa. Tato radost má přinejmenším tři prameny. Zaprvé je člověk řád, že už je to konečně hotové. Zadruhé je rád, že se výsledek podařil. Zatřetí je rád, že se výsledek jeho práce dostává mezi lidi. O tuto trojí radost se s vámi chceme během prezentace našich knih podělit. A nebude chybět ani radost čtvrtá: radost ze sklenky dobrého vína. Všechny srdečně zveme,“ uvedli prof. Martin Cajthaml a dr. Petr Dvorský.
Nová kniha prof. Martina Cajthamla je kritickou edicí spisů z pozůstalosti Dietricha von Hildebranda, která se věnuje problematice mravního zla. Tato edice představuje nejen první kritické vydání dosud nepublikovaných Hildebrandových spisů na celosvětové úrovni, ale také publikaci textů, jejichž existence dosud nebyla známa. Kniha obsahuje úvodní studii a je doplněna poznámkovým aparátem a rejstříky. Publikace významně rozšiřuje dosavadní poznání o etice Dietricha von Hildebranda, jednoho z nejvýznamnějších představitelů rané fenomenologie a morální filozofie 20. století.
Našemu kolegovi Mgr. Petru Dvorskému, Ph.D., který působil na Katedře filozofie a patrologie CMTF UP, vyšla kniha v prestižním zahraničním nakladatelství Brill. Více než pětisetstránková, anglicky psaná monografie přináší nový pohled na problematiku svobodné vůle u Tomáše Akvinského. Kniha prezentuje Tomáše Akvinského jako myslitele, jehož pluralitní pojetí svobody vůle je přirozeně kompatibilistické a harmonicky zapadá do Tomášova inherentně deterministického pojetí kauzality. Zároveň upozorňuje na Tomášovo fundamentálně aristokratické pojímání hodnot a význam, který tato skutečnost má pro plauzibilitu jeho kompatibilisticko-deterministické koncepce v teistickém kontextu.