- Zajímá vás, co se děje na Cyrilometodějské teologické fakultě UP v oblasti bádání?
- Chcete slyšet, čemu se naši vědci/kyně věnují?
- Na vysvětlení své práce dostanou pouhých 15 minut, jak tuto výzvu zvládnou?
Čtveřice vědců/kyň z Cyrilometodějské teologické fakulty UP vystoupí ve středu 30. dubna 2025 ve 14 hodin v aule CMTF UP v Univerzitní ulici. Prezentace přednášejících jsou limitovány konkrétním časovým úsekem, a to přesně 15 minutami. Po vystoupení všech přednášejících bude čas na otázky z publika a diskuzi. Na 7. Vědecký stand-up zveme nejen zaměstnance a studenty fakulty/univerzity, ale také všechny zájemce z řad veřejnosti.
„Navazujeme na naši tradici krátkých, ale obsahově naplněných setkání, při nichž mají naši vědci a vědkyně čas a prostor prezentovat své badatelské výstupy. „Patnáctiminutovka“ je výzvou pro samotné vědce a příjemným časovým úsekem pro posluchače. Vidím v této akci příležitost k tomu, abychom se z úspěchů svých kolegů mohli radovat, a také poučit,“ uvedla proděkanka pro organizaci, rozvoj a vnější vztahy dr. Marta Lucie Cincialová.
Vystupující/přednášející:
Doc. Tomáš Parma
Římský kostel jako svědek českých dějin
Kostel Santa Maria della Vittoria v Římě je svědkem jedné z klíčových událostí českých dějin s evropským dosahem: byl zasvěcen poděkování za vítězství katolických vojsk v bitvě na Bílé Hoře. Připomínka 400letého výročí jeho posvěcení, k němuž došlo 8. května 1622, byla příležitostí pro organizaci vědecké konference v Římě, věnované tomuto kostelu a tématu třicetileté války. Výsledkem konference je mj. třísvazková kolektivní monografie, jejíž obsah a přínos bude představen v příspěvku.
Mgr. Lukáš Novák
Když AI porozumí smutku: potenciál velkých jazykových modelů při předpovídání příznaků deprese
Deprese patří mezi nejrozšířenější duševní onemocnění a představuje značnou zátěž pro jednotlivce i zdravotní a sociální systémy. Její výskyt celosvětově roste, a proto je stále důležitější vyvíjet nástroje umožňující včasnou prevenci. V této souvislosti se jako slibné ukazují velké jazykové modely (Large Language Models, LLMs), které byly původně vyvinuty pro zpracování přirozeného jazyka. Tento příspěvek představuje jejich potenciál v oblasti klinické psychologie, konkrétně při předpovídání příznaků deprese.
Mgr. Andrea Benedicta Hübnerová
Obrazy sester dominikánek v dobovém tisku
Projekt založený na reprezentativním souboru tiskových zpráv a článků představí proměny postojů dobového tisku reagujícího na činnost a život České kongregace sester dominikánek. Vedle obrazů vytvářených redaktory různě politicky i názorově orientovaných periodik je do studie zahrnut i obraz, který o sobě vytvářely samotné sestry. Vykreslení života a postojů sester bude sledováno ve čtyřech základních obdobích: v době sklonku Podunajské monarchie, v době první republiky, v období totalitních režimů a po roce 1989. Studie je omezena na moravská a česká periodika a pomíjí tisk dalších působišť kongregace v USA a na východním Slovensku.
Mgr. Marta Sýkorová
Mezi slovem, obrazem a tělem: Ztělesněná narativita jako cesta k tvůrčímu přijetí života
V příspěvku představí svou tvorbu a zkoumání vlivu prožitkově a pohybově-kreativních dílen inspirovaných autorskou metaforickou pohádkou Rostlinka Chudinka. Protože pracuje s prožitkem, součástí výstupu bude také společný experiment: prožitek. Zmíněné dílny mají za cíl podpořit ženy v procesu osobního sebepoznávání skrze tělesnou zkušenost, literapii a práci s příběhem. Přístup čerpá z principů narativní psychoterapie (White & Epston, 1990), tělově zakotveného učení a expresivních uměleckých terapií, které zdůrazňují význam ztělesněného poznání a kreativního vyjádření (Snowber, 2016; Finlay, 2011).