Na sklonku loňského roku vyšel v nakladatelství Vyšehrad český překlad jednoho z nejvlivnějších děl západní teologické a filozofické tradice, Augustinova spisu De Trinitate, O trojici. Tento důležitý překladatelský a ediční počin, který nepřispívá jen k českému teologickému a filozofickému bádání, ale svým významem zasahuje i do širší kulturní rozpravy, představila prof. Lenka Karfíková, autorka překladu, v pátek 28. března 2025 v rotundě Cyrilometodějské teologické fakulty UP.
„K přátelské, zároveň slavností i pracovní atmosféře celého setkání, jehož se zúčastnila i řada kolegů jak z Katedry filozofie a patrologie, tak z Filozofické fakulty UP, přispěla přímá práce s vybranými úryvky De Trinitate, na nichž prof. Karfíková ilustrovala celkovou strukturu díla i klíčová místa důležitá pro porozumění základním východiskům Augustinova myšlení o Trojici, která nepřestávají fascinovat a zůstávají živým zdrojem inspirace současnému křesťanskému myšlení v relační a trinitární ontologii,“ uvedl dr. Eduard Fiedler, organizátor badatelských seminářů na CMTF UP.
Prof. Lenka Karfíková se během dvouhodinového semináře zastavila u stěžejních míst, jež tvoří hlavní tematickou osu Augustinova textu. Nejprve představila první čtyři knihy De Trinitate věnované Augustinově polemice s ariánským chápáním vztahu Boha Otce a vtěleného Syna. K problematice arianismu se vrátila i následná diskuze, jež se zaměřila na komplexitu ariánského fenoménu a jeho nejrůznějších odnoží.
V zastavení nad další částí spisu, knihách V–VII, prof. Karfíková hovořila jednak o obtížích, na něž narážel sám Augustin při převodu základních řeckých termínů užívaných pro vyjádření trojičního dogmatu (úsia a hypostatsis) do latiny v souvislosti s různým možným užitím termínů essentia, substantia a persona, jednak také o tom, jak se s tímto dvojitým překladatelským oříškem vypořádat při překladu celého díla do češtiny.
Ústřední část semináře pak byla věnována deváté a desáté knize De Trinitate, v nichž Augustin představuje slavný psychologický obraz Trojice, tedy výklad trojičního tajemství skrze jeho analogii s lidskou myslí.
„Subtilní výklad o vzájemném vztahu mezi myslí, jejím sebepoznáním a sebevyslovením spojenými láskou představuje jeden z vrcholů Augustinova přínosu filozofické a teologické tradici, ale zároveň moment, který vedl v dějinách teologického myšlení k řadě zavádějících a zamlžujících interpretací. Prof. Karfíková poukázala mimo jiné na to, že k správnému pochopení Augustinova uvažování o lidské mysl je nutné si uvědomit, že nenachází svůj smysl a zdroj sama v sobě, ale musí se vždy jako obraz obrátit zpět k svému archetypu, ke Stvořiteli, Trojjedinému Bohu,“ dodal Fiedler.
INFO:
Prof. Lenka Karfíková je svým profesním působením dlouhodobě spojena s CMTF UP: od r. 1998 (do r. 2002) vyučovala filozofii na Cyrilometodějské teologické fakultě UP, kde se r. 1999 habilitovala v oboru křesťanské filozofie prací Nekonečný Bůh a lidský život jako cesta bez konce a habilitační přednáškou Jan Eriugena: kosmogonie a antropologie. V letech 1998–2002 vedla katedru filozofie (později filozofie a patrologie). Stála rovněž u zrodu Centra pro práci s patristickými, středověkými a renesančními texty. Od roku 2001 vyučovala středověkou filozofie na Ústavu filozofie a religionistiky FF UK v Praze. Na pozvání prof. Ladislava Hejdánka vyučovala v roce 1998 filozofii na Evangelické teologické fakultě UK, kde se v r. 2005 stala vedoucí katedry filozofie. V dubnu téhož roku byla na návrh Vědecké rady UK jmenována profesorkou, a stala se tehdy jediným profesorem Evangelické teologické fakulty v aktivním věku. Od roku 2015 je členkou Učené společnosti ČR. V nakladatelství Oikúmené vedla několik let řady Fontes Latini Bohemorum.
Představení českého překladu Augustinova De Trinitate se uskutečnilo v rámci série badatelských seminářů k trinitární ontologii organizované jako součást projektu TRIERTIUM (www.triertium.cz).