- Pracujete jako lékař, psycholog, kněz, sociální pracovník či sociální pedagog?
- Zajímá vás, jak dobře vést empatický rozhovor s klientem a co znamená aktivní naslouchání?
Cyrilometodějská teologická fakulta vám nabízí akreditovaný kurz s názvem Empatická laboratoř. Povede jej psychiatr a psychoterapeut prof. Jozef Hašto.
Účastníci se mohou těšit na praktické seznámení s metodikou tréningu aktivního naslouchání a empatického doprovázení klientů/pacientů.
Akce se uskuteční 18.–19. června 2021 v budově teologické fakulty v Univerzitní ulici 22.
Seminář je určen odborníkům se zájmem o problém empatie a emoční inteligence, kteří chtějí zapracovat na své schopnosti vcítit se do pocitů druhého. Empatie v rámci aktivního naslouchání patří k základním předpokladům komunikace s klientem/pacientem.
„Kurz je zaměřen na osvojení schopnosti vést empatický rozhovor s klientem, a zlepšit tak své komunikační dovednosti i výsledky práce. Účastníci se seznámí s definicí empatického rozhovoru a s teorií empatie. Hlavní část kurzu bude tvořit výklad metodiky a získání praktické zkušenosti s nácvikem empatické komunikace formou nácviků empatie metodikou tzv. Empatických laboratoří,“ přibližuje obsah kurzu organizátorka Edita Lukášová.
Absolvent semináře se bude orientovat v teorii empatie a jejím významu při práci s klienty. Osvojí si cílevědomé používání vciťování se do vnitřního světa lidí se sociálními a zdravotními problémy a vžívání se do jejich životní situace. Bude taky rozumět neurobiologickým souvislostem při procesu empatie.
Na akreditovaný kurz je možné se přihlásit online zde:
https://czv-up.upol.cz/cs/registration/1423/detail/terms
Účastnický poplatek činí 2 900 Kč.
Akreditace: Česká lékařská komora, Asociace klinických psychologů, MPSV
Program:
pátek 18. června 2021 (17:00 – 20:15)
- seznámení se s problematikou komunikace a teorie empatie
- empatická laboratoř A-1, A-2 a A-3: praktický nácvik aktivního empatického naslouchání se zřetelem na přesný opis sdělení a nácvik rolí ve trojicích: klient, poradce, pozorovatel
sobota 19. června 2021 (9:00 – 16:45)
- rekapitulace předchozího dne
- empatická laboratoř B-1, B-2 a B-3: aktivní empatické naslouchání, reverbalizace emočních obsahů a nácvik rolí ve trojicích: klient, poradce, pozorovatel
- video prezentace o empatii podle Greenberga, řešení otázky vztahových potřeb v dětství, v partnerském vztahu a ve společnosti
- empatická laboratoř C-1, C-2 a C-3: aktivní empatické naslouchání se zřetelem na ještě nevyslovené a nepojmenované emoce, nácvik rolí ve trojicích: klient, poradce, pozorovatel
- rekapitulace, ověření znalostí, evaluace
O lektorovi:
prof. MUDr. Jozef Hašto, Ph.D.
- psychiatr a psychoterapeut s dlouholetou praxí
- působí v psychiatrické a psychoterapeutické ambulanci Pro mente sana v Bratislavě
- vzdělán v několika psychoterapeutických metodách (např. v psychodynamické psychoterapii, katatymně imaginativní psychoterapii, supervizi formou balintovských skupin, hypnóze a autogenním tréninku, Rogersovské psychoterapii aj.)
- působí jako školitel a cvičný terapeut
- držitel řady ocenění (např. ceny Ligy za duševní zdraví SR za dlouhodobý přínos pro duševní zdraví, Osobnost roku 2000 v oblasti duševního zdraví, Čestné členství v České psychiatrické společnosti J.E.P. za přínos pro českou psychiatrii)
- autor knih Vzťahová väzba, Autogénny tréning nebo Posttraumatická stresová porucha
- věnuje se zkoumání psychické traumatizace v dětství a vztahové vazby v dospělosti jako determinant zdraví
Kontakt na organizátorku:
Mgr. Edita Lukášová
tel. 585 637 174
e-mail: edita.lukasova@upol.cz
Připravila: Lenka Peřinová