Holky na vlně pohybu: zaměstnankyně z teologické fakulty sčítají kilometry v celorepublikové výzvě

Neděle 26. květen 2024, 12:07 – Text: Lenka Peřinová

Tým složený ze čtyř zaměstnankyň Cyrilometodějské teologické fakulty UP se během května 2024 přemisťuje do práce pěšky, během nebo na kole – tyto udržitelné způsoby dopravy do zaměstnání může kombinovat také s hromadnou dopravou. Členky týmu své cesty zapisují do profilu přes webové stránky. Letos se do výzvy Do práce na kole napříč Univerzitou Palackého zapojilo 67 týmů. Univerzita uhradila startovné 37 studujícím a 150 pracujícím.

„Všechny z nás jezdí do práce na kole nebo chodí pěšky každý den po celý rok. Tuto naši aktivitu nyní zúročujeme v celostátní výzvě Do práce na kole. O počet kilometrů nám nejde, nepotřebujeme zvítězit. Jde nám o propagaci udržitelné dopravy a zdravého životního stylu. Chceme ukázat, že chodit pěšky do práce nebo jezdit na kole lze a že to není žádná věda. Díky našemu štědrému zaměstnavateli jsme měly možnost se do této výzvy registrovat zdarma, čehož jsme rády využily,“ uvedla členka týmu z CMTF UP Mgr. Kateřina Pátková, referentka studijního oddělení.

„Každá moje cesta do práce začíná jízdou na kole na vesnické vlakové nádraží, pokračuje vlakem do Olomouce a končí pěší chůzí z okraje Olomouce přes historické centrum. Mé návyky se spolu s výzvou nijak nezměnily, jen když mě náhodou napadne myšlenka, že si zkrátím cestu tramvají, tak si to rozmyslím. Je dobré si uvědomit, že při sedavém zaměstnání je každý krok benefitem pro tělo a mysl. Tato skutečnost spolu s udržitelností a ekologií je hlavní myšlenkou výzvy Do práce na kole. Nejde nám o to trhat rekordy, ale zapojit se do něčeho, co má smysl,“ dodala druhá členka týmu Lenka Hynková.

Výsledky Univerzitního souboje fakult a součástí a nejúspěšnější týmy Olomoucka budou vyhlášeny 6. června 2024. V souboji fakult už dvakrát zvítězila lékařská fakulta.

„V České republice se do letošní květnové výzvy Do práce na kole zapojilo přes 25 000 lidí. Unikátem výzvy jsou „akce na triko“ – ten, kdo přijde do vybraných podniků v triku DPNK nebo jinak prokáže svou účast, dostane zákusek či nápoj zdarma či se slevou,“ uvedla Mgr. Miroslava Zavadil, referentka udržitelného rozvoje, jejíž oddělení zapojení Univerzity Palackého v Olomouci do celorepublikové akce koordinuje.

V roce 2023 se do výzvy přihlásilo 136 zaměstnanců UP (44 týmů), kteří najeli 30 941 km a ušetřili 3,85 t CO2 (což je pro srovnání množství vypuštěného CO2 na osobu při zpátečním letu z Vídně do Miami nebo jedna třetina průměrné roční uhlíkové stopy jednoho Čecha).

Holky na vlně pohybu (tým CMTF UP)

Referentky ze studijního oddělení Lenka Hynková a Mgr. Kateřina Pátková, sekretářka katedry křesťanské sociální práce Adriana Chudobová a pracovnice spisové služby Pavla Ludková. Do výzvy Do práce na kole se letos zapojily již potřetí.

Více informací: https://udrzitelna.upol.cz/akce/