Dlouholetý projekt odborníků z Cyrilometodějské teologické fakulty UP a Národního památkového ústavu je ve finále: autoři výzkumu nabízejí literární tečku v podobě publikace Liturgický textil a způsoby jeho prezentace. Novinka vychází ve Vydavatelství UP.
Publikace poskytuje klíč k vystavování liturgického umění: zaměřuje se na specifika prezentace textilií v památkově chráněných objektech. Nabízí historické kontexty, postupy a tipy na prezentaci textilií v různých podmínkách. Čerpá z praktických zkušeností muzejních pracovníků a ze studia odborné zahraniční i tuzemské literatury. Jde o první knihu, která se těmto tématům tak podrobně věnuje.
„Skutečnost nedostatečného zpracování této oblasti je obecně dána historickým a politickým vývojem v českých zemích po roce 1948, který výzkumu a prezentaci liturgického textilu z ideologických důvodů nepřál. Situace se pozvolna začala měnit od 90. let 20. století,“ vysvětlují autorky doc. Jitka Jonová a Michaela Grill Janatová.
Kniha navazuje na dílo Liturgické textilie a jejich památková ochrana, které nabízí ucelenou metodiku péče o liturgické textilie ve sbírkách veřejných i soukromých institucí. Obě metodiky jsou v českém prostředí prvním odborným zpracováním všech aspektů péče o historické liturgické textilie.
Novinka je k dostání na e-shopu Vydavatelství UP https://www.vydavatelstviupol.cz/cz/978-80-244-6058-1)
Pět knih o liturgickém umění
Během čtyř let odborné intenzivní práce vzniklo celkem pět titulů, vědci uspořádali také několik tematických výstav. Ke dvěma metodikám patří tři další publikace, které představují sbírku liturgických rouch olomoucké katedrály sv. Václava (Ornamenta episcopi), ukazují to nejkrásnější z vyšívačské práce od baroka po secesi (Kdo vyšívá, nehřeší) či odhalují symboliku květin a rostlin na liturgických textiliích a dalších předmětech (Květy trpělivosti).