Olomoucká teologická fakulta i její Akademický senát podporují iniciativu Hodina pravdy i protest v Praze

Grafika zdroj: Hodina pravdy
Úterý 28. květen 2024, 7:07 – Text: Lenka Peřinová

Vysokoškolský systém je v ohrožení – akademická veřejnost a studentská obec českých vysokých škol připravují na pondělí 3. června 2024 protest nazvaný Kolaps systému. Odehraje se v předvečer jednání o státním rozpočtu pod hlavičkou iniciativy Hodina pravdy. Ta vznikla na sociálních a humanitních fakultách s cílem pojmenovávat problémy, které se zdaleka netýkají jen těchto oborů. Největším z nich je podfinancování státních vysokých škol. K výzvě se aktuálně připojily Akademický senát CMTF UP a Asociace děkanů teologických fakult – akci podporují děkani všech pěti teologických fakult v České republice.

„Naše asociace se na podpoře protestu usnesla jednomyslně a bez sebemenšího váhání. Podfinancování vysokého školství, zejména humanitních fakult, pociťují na prvním místě naši zaměstnanci, jimž nemůžeme nabídnout adekvátní mzdy. Podfinancování také značně omezuje naše možnosti rozvojových a investičních projektů," uvedl děkan CMTF UP doc. Vít Hušek.

Protestní akci podporuje i Akademický senát CMTF UP. Souhlas vyjádřilo všech 12 senátorů. Usnesením se připojujeme k řadě institucí, které opakovaně volají po nápravě v oblasti podfinancování vysokých škol v ČR, zvláště k prohlášení Asociace děkanů teologických fakult a Asociace děkanů filozofických fakult ČR.

Domníváme se, že investice do vysokého školství by měla patřit k prioritám naší vlády a našich poslanců. Spolu se znepokojením nad současnou situací vyjadřujeme také přesvědčení, že humanitní obory mají současné společnosti co nabídnout a jsme připraveni se o to zasadit,“ sdělila předsedkyně AS CMTF UP doc. Jana Plátová.

Protest zahájí úvodní proslovy v 16.00 hodin na náměstí Jana Palacha v Praze, následovat bude pochod kolem Úřadu vlády, Ministerstva financí. Shromáždění účastníci zakončí před Ministerstvem školství a tělovýchovy v 18 hodin. Jedním z iniciátorů hnutí Hodina pravdy je z pozice předsedy asociace děkanů filozofických fakult děkan Filozofické fakulty UP doc. Jan Stejskal.

„Přes vládní priority a sliby z ministerstva školství doposud nedorazila ani smluvená kompenzace podfinancovaných fakult a oborů. Nedůstojné mzdy jsou pod úrovní nekvalifikovaných profesí, generace budoucích akademiků nedokáže plánovat odborně zaměřenou kariéru s dluhem přenášeným na vlastní rodinu. Z našich řad odcházejí expertky a experti, jejichž specializace byla budována celá desetiletí, protože neunesli životní náklady s platem vysokoškolského pedagoga. Tato situace není nová, ale postupně se mění v kolaps celého systému,“ zdůraznil Stejskal.

Po říjnových stávkách slíbilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vysokým školám minimálně 800 milionů. Peníze nedorazily, situace se nezlepšila. V rozpočtu ročně chybí 12 miliard. Pokud se stav nezlepší, je v ohrožení kapacita na vysokých školách i kvalita výuky a vědy.

Kolaps systému (FB událost): https://www.facebook.com/events/3708790419395973/

Hodina pravdy: https://hodinapravdy.cz

Asociace děkanů teologických fakult podporuje iniciativu Hodina pravdy a připojuje se k protestní akci Kolaps systému:

• doc. Jan Roskovec, Ph.D., předseda asociace (Evangelická teologická fakulta UK)
  • doc. Jaroslav Brož, Th.D. S.S.L. (Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy)
  • doc. Vít Hušek, Th.D. (Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci)
  • doc. Michal Opatrný Dr. theol. (Teologická fakulta JU v Českých Budějovicích)
  • doc. ThDr. Jiří Vogel, Th.D. (Husitská teologická fakulta Univerzity Karlovy)