Psychoterapie aplikovaná v rámci psychosomatické péče, celostně orientované praxe či integrace v medicíně. Odborné přednášky i bohatá sada dílen – workshopů. Lektoři, odborníci, příležitost k setkání a diskuzím. To všechno nabídne druhá Olomoucká psychosomatická konference s podtitulem Psychoterapie v kontextu psychosomatiky. Unikátní akci organizuje Institut sociálního zdraví (OUSHI) Cyrilometodějské teologické fakulty UP ve dnech 28. a 29. března 2025. Mezioborová konference sdruží odborníky z medicínských i příbuzných zdravotnických oborů. Hlásit se na ni je možné už dnes.
„V posledních letech se jasně ukazuje význam oborů zabývajících se duševním zdravím. Pandemická léta i napětí plynoucí ze současné světová krize dnes a denně potvrzují dopady na psychické zdraví lidí. Existují-li důkazy imunologického a buněčného otisku duševního traumatu či deprese, je nasnadě, že vznik integrativně pojaté medicíny zahrnující celého člověka je správnou cestou. Přesto je výuka studentů medicíny či psychologie u nás v celostním přístupu k pacientovi a jeho nemoci spíše lokální záležitostí vyvěrající z nadšenectví jedinců či skupin vyučujících. Právě k této Achillově patě v podobě nedostatku času na pacienta je směřováno praktické využití nově vzniklého zdravotního výkonu „psychosomatická intervence“, jenž od ledna mohou v psychosomatické péči aprobovaní lékaři napříč obory nasmlouvat se zdravotní pojišťovnou. Vyčlenění několika hodin své praxe praktického lékaře či specialisty na péči o psychosomatickou klientelu se tak stává konkrétním krokem správným směrem,“ uvedl MUDr. Michal Kryl, odborný garant konference.
Konference chce přispět ke zlepšení situace v české medicíně. Je určena odborníkům v pomáhajících profesích: lékařům, psychologům, psychoterapeutům, fyzioterapeutům a studentům těchto oborů. Psychosomatická integrace vyžaduje mezioborovou spolupráci zahrnující kromě lékaře i profese klinického psychologa, fyzioterapeuta, leckdy i sociálního pracovníka a zdravotní sestry.
„Psychosomatické vzdělávání v nelékařských oborech není zatím jednotně ukotveno, proto je alespoň „konferenční forma“ vzdělávání včetně možnosti praktického zážitku ve workshopu vysoce žádoucím. K tomu svým dílem může přispět i naše konference, tentokrát se zaměřením na roli a postavení psychoterapie v psychosomatickém přístupu,“ dodal Kryl.
PŘEDNÁŠEJÍCÍ, KONFERENČNÍ POPLATEK
Do Olomouce přijede řada zajímavých hostů, kteří se se na scéně psychosomatiky dlouhodobě pohybují:
- Doc. Jan Poněšický – odborník se zahraničními zkušenostmi, vedoucí psychosomatické kliniky a autor ceněných publikací.
- Doc. Jiří Šimek – psychoterapeut, etik a psychosomatik, přednáší na domácích i zahraničních konferencích na témata lékařské etiky a psychosomatiky.
- MUDr. Zora Bártová – od r. 2010 se věnuje psychosomatickému poradenství a díky homeopatickému vzdělání smí poskytovat péči i dětem.
- Mgr. Zuzana Vlčinská – lektorka a autorka prožitkového zpívání, muzikoložka a psychoterapeutka.
- Dr. Natália Kaščáková působí jako psychiatrička a psychoterapeutka v soukromé praxi v Bratislavě, kde se věnuje převážně dospělým pacientům s depresivními, úzkostnými, psychosomatickými a vztahovými obtížemi.
- Doc. Daniela Stackeová – autorka řady publikací, které jsou věnovány psychosomatice v oblasti pohybového systému, fitness a psychologickým aspektům pohybové aktivity.
Všichni přednášející: https://psmkonference.cz/recnici/
Konference se uskuteční v aule a v přednáškovém sále Filozofické fakulty UP, workshopy v Uměleckém centru UP (Konvikt). Konferenční poplatek ve výši 3 480 Kč zahrnuje i společenský večer s rautem a překvapením. Účastníci konference získají certifikát. Od 1. 3. 2025 se budou moci na konferenci přihlásit i studenti UP za zvýhodněnou cenu 1 000 korun.
Info, kontakty, přihláška: https://psmkonference.cz/