Děkanka americké Národní katolické školy sociálních služeb, Dr. Jo Ann R. Regan, přijela na Cyrilometodějskou teologickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. V rámci prestižního stipendia Fulbright Scholar Award se zúčastní výzkumu v projektu Srovnání kompetencí a standardů sociální práce v České republice a ve Spojených státech. Jeho cílem je podpořit kvalitní vzdělávání v sociální práci. Spolu s americkým hostem se do výzkumu zapojí doc. Tatiana Matulayová z Katedry křesťanské sociální práce CMTF UP a zástupci Karlovy a Masarykovy univerzity. Výzkum v Olomouci potrvá do 28. srpna 2021.
Jak inovovat vzdělávání sociálních pracovníků v ČR a USA
Hlavním cílem projektu je prozkoumat standardy vzdělávání v sociální práci a porovnat procesy zajišťující kvalitu u těchto programů v České republice a ve Spojených státech.
„Společnost v České republice čelí mnoha politickým výzvám od politických změn po postkomunistickém období počínaje rokem 1989. S vytvořením prvních vzdělávacích programů pro sociální pracovníky na univerzitní úrovni před 30 lety je sociální práce v České republice flexibilní profesí, která reaguje na současné ekonomické, sociální a politické podmínky země,“ uvedla Dr. Regan.
Výsledky projektu pomohou k inovaci a posílení profesionálních kompetencí a standardů kvality, které v současné době obě země využívají. „S růstem nově vytvořených vzdělávacích programů pro sociální pracovníky v obou zemích se prioritou stala potřeba stanovení obecných kritérií kvality a profesních kompetencí pro vzdělávání v sociální práci,“ dodala.
Profesionální příprava sociálních pracovníků v ČR
Spolupráce mezi odbornicemi z České republiky a Ameriky vznikla na základě jejich společných oblastí profesního zájmu, kterou je kvalita vzdělávání sociálních pracovníků.
Doc. Tatiana Matulayová představí Dr. Regan řadě odborníků (nejen) z Cyrilometodějské teologické fakulty UP – vědkyně plánují mezi oběma institucemi dlouhodobou spolupráci.
„Jsme hrdí na to, že stipendistka-akademička Fulbright programu chce spolupracovat s naší fakultou. Dr. Regan se zajímá speciálně o etiku a koncept spirituality v sociální práci. Věříme, že vzájemná spolupráce bude dlouhodobá a přispěje k obohacení a dalším stimulům rozvoje standardů vzdělávání sociálních pracovníků,“ uvedla doc. Tatiana Matulayová, která Američanku v Olomouci provází.
Dr. Regan fakultě přislíbila úzkou spolupráci s National Catholic School of Social Service, ale také podporu při možnosti získání Fulbright stipendia pro vědce z Cyrilometodějské teologické fakulty UP.
INFO:
Jo Ann R. Regan, Ph.D., MSW, FNAP
- národní a mezinárodní odborník v oblasti akreditace, inovace kurikula, mezioborového a online vzdělávání
- od července 2020 je děkankou National Catholic School of Social Service
- v r. 2019 byla uvedena na pozici sociálního pracovníka Národních akademií praxe a vybrána na cenu Fulbright Scholar pro výzkum v roce 2021 v České republice
- devět let pracovala v Radě pro vzdělávání v sociální práci
- jako viceprezidentka pro vzdělávání vedla národní akreditační, vzdělávací, výzkumné, fakultní a studentské iniciativy
- působila jako ředitelka akreditace a jako akreditační specialista
- vyvinula řadu distančních vzdělávacích programů sociální práce
- pracovala v oblasti péče o děti a duševního zdraví
- kariéru zahájila v sociální práci v rámci sociálně právní ochrany dětí, konkrétně u dětí a rodin postižených sexuálním zneužíváním dětí
Fulbrightovy programy
Prestižní Fulbrightovy stipendijní programy financované českou a americkou vládou poskytují českým občanům příležitost studovat, provádět výzkum či vyučovat v USA. Českým vzdělávacím a výzkumným institucím pak dávají možnost získat pedagoga nebo vědce z USA.
Ve všech programech jsou stipendia udělována na základě výběrového řízení, které se pro každý program koná jednou ročně. Základním kritériem výběru pro všechny programy je kvalita uchazeče a jeho projektu. Více informací na www.fulbright.cz.
Více o návštěvě zde:
https://communications.catholic.edu/news/2021/05/fulbright-award.html
Připravila: Lenka Peřinová