Teologická fakulta zve na konferenci Synodalita jako nový komunikační styl v životě církve

Úterý 8. říjen 2024, 16:42 – Text: Lenka Peřinová

Synodalita – staronové paradigma v životě a komunikaci ve farnosti, Komunikace v řeholní komunitě – uvnitř i navenek, Farnost mezi synodem a exodem či Duchovní rozlišování a rozvoj živé tradice církve – to jsou některá z témat odborné konference, která se uskuteční 15. října 2024 od 10 hodin do 14 hodin v aule CMTF UP v Univerzitní ulici.

„Pojem synodalita se během pontifikátu papeže Františka velmi často objevuje v souvislosti se snahou obnovit, prohloubit a rozvíjet život církevních společenství směrem dovnitř i ve vztahu ke světu a místním komunitám. Lidé se často domnívají, že synodální proces je pouze jakési scházení a schůzování vytvořených skupinek nad některými tématy. Nedotýká se ale synodalita celého stylu, a tudíž i komunikačního stylu církve? Právě k této otázce bude téma konference zaměřené,“ uvedl ThLic. Michal Umlauf, Ph.D., z Katedry pastorální a spirituální teologie CMTF UP, která konferenci pořádá.

Témata jsou určená kněžím, jáhnům, řeholníkům a řeholnicím, bohoslovcům a laikům zapojeným do organizace a života církevních společenství.

Přihláška: na konferenci je možné se hlásit na email radmila.bartonova@upol.cz.

Harmonogram:

• 10:00 přivítání, zahájení a úvodní slovo
  • 10:05 doc. RNDr. Mgr. Reginald Adrián Slavkovský OP, Ph.D. – Skrytá sila krehkosti. Znovuobjavovanie postoja kenosis v komunikácii v Cirkvi
  • 10:30 P. Josef Mikulášek, Ph.D.  –  Duchovní rozlišování a rozvoj živé tradice církve
  • 10:55 doc. Mgr. Robert Svatoň, Th.D. – Ekumenické aspekty synodálního procesu
  • 11:20 přestávka
  • 11:50 Mgr. Marta Lucie Cincialová, Th.D.  – Komunikace v řeholní komunitě – uvnitř i navenek
  • 12:15 P. Mgr. Lukáš Jambor – Farnost mezi synodem a exodem
  • 12:40 ThLic. Michal Umlauf, Ph.D. – Synodalita: staronové paradigma v životě a komunikaci ve farnosti
  • 13:00–13:30 společná diskuze a zakončení