- Čím je lymeská borrelióza nebezpečná?
- Kolik Čechů ročně s touto nemocí bojuje a jak se borrelióza projevuje?
- Jak člověk pozná, že má borreliózu, lze se onemocnění vyhnout?
Odpovědi na tyto (a další) otázky poskytne posluchačům 12. díl z cyklu VĚDOUSHI: VĚDA PRO VAŠE OUSHI. Tématem socioložky a výzkumnice z Institutu sociálního zdraví CMTF UP Veroniky Navrátilové je nebezpečné a často podceňované onemocnění lymeská borrelióza. Navrátilová je hlavní výzkumnicí v projektu Podpory kvality života osob s tímto onemocněním. Příběhy těch, kteří s touto nemocí bojovali, jsou zveřejněny na stránkách www.hovoryozdravi.cz.
- Apple podcasts: apple.co/3wfWxGw
- Spotify: https://shorturl.at/wCDX5
Volnou sérii rozhovorů o vědě a o zajímavých myšlenkách vycházejících z vědeckých poznatků a z osobních zkušeností hostů připravuje Institut sociálního zdraví CMTF UP. V podcastech představuje akademiky, vědce a jejich výzkumnou a projektovou činnost. S hostkou diskutoval Martin Bergman.
Mgr. Veronika Navrátilová
Vystudovala sociologii na Filozofické fakultě UP. Působila jako asistentka Katedry sociologie, andragogiky a kulturní antropologie a projektová manažerka. Po přestěhování do Prahy pracovala ve výzkumné agentuře Confess Research jako kvalitativní výzkumnice a garantka neuro výzkumu (kombinace využití EEG, kvalitativních a kvantitativních výzkumných metod) a přednášela na Ústavu lékařské etiky a humanitních základů medicíny 2. LF UK. Od r. 2019 pracuje na Institutu sociálního zdraví – výzkumném pracovišti CMTF UP. Věnuje se především sociologii medicíny a kvalitativnímu výzkumu zaměřenému na zkušenosti lékařů a pacientů. Tématem lymeské borreliózy z pohledu lidí, kteří toto onemocnění prodělali, se zabývala v rámci projektu TA ČR.
Další podcasty k poslechu: https://www.cmtf.upol.cz/podcasty